Jak zdać prawo jazdy?

Egzamin na prawo jazdy

Zanim przystąpicie do egzaminu na prawo jazdy chcemy wam doradzić jak w kilku krokach przygotować się na egzamin:
Zdanie egzaminu na prawo jazdy nie zależy tylko od twoich umiejętności. Na pozytywny wynik składa się wiele czynników. Dla większości egzamin oznacza ogromny stres. To właśnie on najczęściej bywa przyczyną negatywnego wyniku.
Przygotowując się do egzaminu nie zapominajmy o przygotowaniu psychicznym. Każdy z nas ma swoje sprawdzone metody radzenia sobie ze stresem, ale na pewno poczujemy się pewniej, jeśli będziemy dobrze rozumieć przepisy. Może też pomóc zapoznanie się z dokładnymi kryteriami oceniania na egzaminie i wytycznymi dotyczącymi prowadzenia egzaminu.

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy

Przystępując do egzaminu teoretycznego, pamiętaj aby się nie śpieszyć. 25 minut to naprawdę dużo czasu by odpowiedzieć na 32 pytań. Nie obawiaj się też komputera. Egzaminator ma obowiązek dokładnie wytłumaczyć działanie systemu. Program egzaminacyjny obsługuje się specjalną klawiaturą z dużymi przyciskami lub myszką komputerową.
Dokładnie czytaj pytania. Rozwiązując testy na pewno przekonałeś się, że wiele pytań jest dość podchwytliwych. Przeczytaj je dokładnie i postaraj się zrozumieć ich sens. Pamiętaj, że test jest jednokrotnego wyboru (prawidłowa może być jedna odpowiedź), więc najlepiej rozpatruj każdą odpowiedź oddzielnie. Niestety nie możesz wrócić do pytania na które udzieliłeś odpowiedzi, poprawiając ją. Wobec tego rozwiązywanie testu wymaga dokładności i staranności.
Pamiętaj, że aby zdać musisz zdobyć 69 punktów na 74 możliwe.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy

Plac manewrowy:
Egzaminator generuje za pomocą komputera dwie czynności kontrolno-obsługowe. Jedną z czynności będzie włączenie i sprawdzenie jednego typu świateł. Drugą będzie omówienie, jak sprawdzić jeden z płynów eksploatacyjnych lub sygnał dźwiękowy. Czekając na swoją kolej staraj się nie denerwować, nawet, jeśli kilka osób przed tobą nie zdało. Jeśli zaczniesz myśleć, że też nie zdasz, zwiększasz swoje szanse na… oblanie! Gdy nadejdzie twoja kolej i wsiądziesz do samochodu, poczekaj chwile by się uspokoić. Nie zapomnij o przygotowaniu do jazdy!
Spokojnie ustaw fotel w wygodnej dla Ciebie pozycji, wyreguluj lusterka i zapnij pasy. Jeśli jeszcze tego potrzebujesz poczekaj chwile, nim włączysz silnik. Nie denerwuj się, nawet, jeśli już na starcie coś Ci się nie powiedzie. Nawet doświadczonym kierowcom to się zdarza. Każdy samochód jest przecież inny. Wykonując manewry bądź skupiony, przypomnij sobie, jak wykonywałeś je przed egzaminem. Jeżeli egzaminator nie zaliczy ci któregoś manewru, ma obowiązek poinformować, co zrobiłeś źle.
Pamiętaj! Każdy element możesz powtórzyć. Może byłeś nieodpowiednio ustawiony do zadania w czasie egzaminu? Pomiędzy zadaniami możemy dowolnie manewrować, tak, aby ustawić się do zadania w optymalnym miejscu.
Jazda miejska:
Zaczynając jazdę miejską nie myśl o egzaminatorze, jak o wrogu. Staraj się jechać spokojnie, nie przekraczając dopuszczalnej prędkości, jednak uważaj, żeby nie jechać zbyt wolno. Egzaminator może to uznać za utrudnianie ruchu innych uczestników, a w pewnych sytuacjach za zagrożenie bezpieczeństwa ruchu.
Nie przejmuj się. jeśli raz zgaśnie ci silnik. Dopiero popełnienie dwa razy tego samego błędu powoduje oblanie egzaminu. Pamiętaj, że egzaminator nie może wydawać poleceń niezgodnych z przepisami ruchu drogowego.
Jeżeli niedosłyszałeś polecenia lub nie zrozumiałeś go upewnij się np. w którą drogę masz skręcić. Jeżeli nie udało ci się wykonać polecenia (np. nie zdążyłeś ustawić się na lewym pasie przed skręceniem w lewo) jedź przepisowo i spróbuj zgodnie z przepisami np. zawrócić na następnym skrzyżowaniu i wykonać polecenie.

Kiedy się nie uda

Jeśli nie zdałeś, egzaminator jest zobowiązany do podania przyczyn wydania negatywnej oceny. Nie zniechęcaj się porażką. Każdemu mogło to się zdarzyć. W domu, na spokojnie przeanalizuj, jakie popełniłeś błędy. Czy potrzebujesz dodatkowych jazd, aby lepiej panować nad pojazdem, czy może główną przyczyną był stres? Przed przystąpieniem do ponownego egzaminu postaraj się popracować nad swoimi słabymi stronami. Będziesz już dokładnie wiedział, co cię czeka, a zatem będziesz mógł się jeszcze lepiej przygotować.